П`ятниця, 23.03.2018, 08:30
Головна Реєстрація Вхід

Ви увійшли як Гість · Група "Гості"Вітаю Вас, Гість · RSS 
Меню сайту
Форма входу
 Миротворчі операції часів незалежності

Війни

Миротворчі операції часів незалежності

На початку 90-х років 20 століття розпал полі­тичних протиріч і громадських процесів став каталізатором виникнення військових протистоянь та збройних конфліктів у деяких країнах Європи. Най­більш вибухова ситуація скла­лася у Союзній федеративній Республіці Югославія. Осно­вою Балканської кризи стали етнічні і релігійні конфлікти та боротьба різних автономій і суб’єктів федерації за неза­лежність. Серія масштабних збройних сутичок перетво­рила Югославію В одну з най­більш «вибухонебезпечних» країн світу. В середині 1992 року вже існували Боснія і Герцеговина, Східна Славонія, Косове, Македонія, Республі­ка Сербська Країна і Хорватія.

У 1992 році з метою спри­яння політичному врегулюван­ню югославського конфлікту і захисту цивільного населення на території колишньої Югос­лавії були розміщенні сили ООН UNPROFOR (Сили Організації Об’єднаних Націй з охорони - СООНО). У зв’язку з цим Генеральний секре­тар ООН звернувся до керів­ництва України з проханням щодо введення військового контингейту до складу сил ООН у зонах конфлікту.

З липня 1992 року Верхо­вна Рада України прийняла Постанову № 2538-ХІІ «Про участь батальйону Збройних Сил України в Миротворчих Силах Організації Об’єднаних Націй у зонах конфліктів на те­риторії колишньої Югославії». Вже на наступний день Міні­стром оборони України було підписано наказ про фор­мування в cмт Гвардійське Дніпропетровської області миротворчого підрозділу - 240-го окремого спеціально­го батальйону. Формування проводилося на базі 93-ї гвар­дійської мотострілкової дивізії 6-ї гвардійської танкової армії (пізніше - 93-ї механізованої дивізії 6 армійського корпу­су Сухопутних військ Зброй­них Сил України). Батальйон було сформовано в рекордно короткий термін - за три тиж­ні! Командиррм 240-го окре­мого спеціального батальйону було призначено полковника Сидоренка Володимира Во­лодимировича.

15 липня 1992 року два літа­ки з передовою групою 240-го батальйону на борту здійсни­ли виліт з дніпропетровського аеродрому у напрямку Бос­нії. Передова група налічу­вала 42 військовослужбовця. Після приземлення у Сарає­во українські миротворці од­разу опинилися в епіцентрі бойових дій. Місто і аеро­дром обстрілювали артилерія та снайпери. Відразу на по­чатку миротворчої місії в ре­зультаті мінометного обстрілу аеродрому й нашого артиле­рійського радіолокаційного комплексу, було тяжко пора­нено 7 військовослужбовців. Старший лейтенант Сергій Топиха помер від поранень у шпиталі. Отже, було відкрито рахунок бойових втрат україн­ських миротворців на захис­ті миру та людського життя.

Незважаючи на надзвичай­но тяжкі і складні умови, наші миротворці з честю виконува­ли поставлені завдання. Тіль­ки за чотири місяці ними було проведено більше 800 конво­їв із гуманітарним вантажем.

За 23 роки українські миротворці взяли участь у миротворчих операці­ях у наступних регіонах і місіях світу: Косово, Боснія і Герце­говина, Східна Славонія, Ан­гола, Македонія, місія ОБСЄ у Косово, Гватемала, Таджи­кистан, Афганістан, півострів Превлака Хорватія, Кувейт, Сьера-Леоне, місія ОБСЄ у Грузії, Придністров’я, Ірак, Ліван,. Єфіопія та Єритрея, місія ООН у Грузії, Судан, Кот- д’Івуар, Демократична Респу­бліка Конго тощо.

Починаючи з 1992 року, більше 37 тисяч військовос­лужбовці Збройних Сил Украї­ни взяли участь у міжнародних миротворчих операціях. За цей час загинуло більше 50 військовослужбовців Зброй­них Сил України, які, безпе­речно, назавжди залишаться в пам’яті українського народу.

З метою вшанування муж­ності і звитяги, зразкового ви­конання службових обов’язків, вірності присязі учасників ми­ротворчих операцій та забез­печення збереження пам’яті славетних героїв-миротвор- ців, які загинули під час ви­конання обов’язків у складі миротворчого контингенту та миротворчого персоналу, Постановою Верховної Ра­ди України від 2013 року 15 липня визначено Днем укра­їнських миротворців.

Від імені військовослужбов­ців Полтавського гарнізону зичу діючим та колишнім вій­ськовослужбовцям, які брали участь у миротворчих місі­ях міцного здоров’я, радос­ті, душевного та родинного благополуччя.

Також звертаюся до укра­їнських миротворців. Ви пер­шими з числа військових Збройних Сил України від­чули, що таке війна, що таке незаконні збройні формуван­ня за підтримки іншої держа­ви, бачили до яких наслідків призводять бойові дії на те­риторії мирної держави, зна­єте, що таке смерть мирних жителів та розтрощені житло­ві будинки. Якщо ви відчуває­те у собі сили стати на захист держави, то сучасні Збройні Сили України потребують ва­шого досвіду, вміння та нави­ків ведення сучасного бою.

Павлов Б.Є. Досвідчені, умілі, навчені // Прапор перемоги, 17.07.2015, № 29, с.6.

 

Пасько Олег

Copyright MyCorp © 2018
Календар
«  Березень 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Архів записів
Друзі сайту
    
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Конструктор сайтів - uCoz