Вівторок, 20.03.2018, 05:16
Головна Реєстрація Вхід

Ви увійшли як Гість · Група "Гості"Вітаю Вас, Гість · RSS 
Меню сайту
Форма входу
 
Головна » 2014 » Січень » 12 » Миргородська міська організація ветеранів України Історична довідка
23:52
Миргородська міська організація ветеранів України Історична довідка

Миргородська міська організація

ветеранів України

Історична довідка за даними архівних документів

Миргородська міська організація ветеранів України бере початок своєї діяльності у 80-х роках минулого століття як місцевий (районний) осередок Українського товариства охорони пам’ятників історії та культури, її діяльність поширювалась на місто Миргород та Миргородський район.

Очолював організацію з 1983 по 1985 рр. Новіков Василь Григорович. Про нього відомо, що він народився 15 січня 1918 року на Уралі. Після закінчення навчання в середній школі працював на заводі робітником.

На фронт пішов у 1942 році добровольцем. Фронтова доля закинула уральського хлопця Василя Новікова до партизанського з’єднання С.А. Ковпака. Там він був одним із найхоробріших бійців кавалерійського ескадрону. Воював у брянських лісах, у Карпатах, у Польщі, Східній Прусії.

Під Ковелем, що на Волині, Василь Григорович командував групою бійців, яка розгромила німецьку комендатуру, підірвала залізничну колію і пустила під укіс німецький ешелон із танками.

Влітку 1943 року Новіков бере активну участь у Карпатському рейді. Сам Новіков В.Г., згадуючи ці події, писав: «Переходи були тяжкими. Глибокі яри і круті підйоми, безперервні дощі та бездоріжжя, сотні тисяч пройдених кілометрів із боями при форсуванні Дністра в Карпатах.... Мій ескадрон вступив у жорстокі бої із ворогом біля Чорного лісу. Мене було тяжко поранено. Я втратив мову і слух. Довго лікувався і за станом здоров’я не зміг воювати далі...» (Газета «Прапор перемоги» від 17.10.1974 року.)

Після війни Новіков В.Г. працював у Сенчанському райкомі Компартії. А із 1962 року - у Миргородському райкому Компартії. У 1976 року заочно закінчив Полтавський сільськогосподарський інститут і отримав спеціальність зоотехніка. Крім партійної роботи, Новіков В.Г. у 1976-1983 рр. працює заступником директора Миргородського сільського будівельного комбінату.

У період перебування Новікова В.Г. на громадській роботі за його безпосередньої організаційної участі, на території міста та району було встановлено мармурові пам’ятні знаки на братських могилах воїнів та у інших місцях. На знак увічнення пам’яті, у центрі міста, було встановлено 10 бюстів Героям Радянського Союзу та повним кавалерам Ордена Слави. Було проведено багато вихованих заходів патріотичного змісту серед шкільної та студентської молоді.

Нагороджений орденами Вітчизняної війни ІІ ст., Трудового Червоного Прапора, медалями «За доблесну працю в період Великої Вітчизняної війни» та «Партизанська слава», багатьма ювілейними медалями.

Помер Новіков В.Г. 16 жовтня 1985 року. Похований на цвинтарі у м. Миргороді, по вул. Гурамішвілі.

 Потім керівництво організацією прийняв на себе заступник - Гаюн Федір Григорович.

28 березня 1987 року відбулася установча коференція ветеранів війни і праці із метою створення Української республіканської організації ветеранів війни і праці. Головою Республіканської ради ветеранів війни і праці обрано відомого партизанського ватажка, Героя Радянського Союзу Всеволода Івановича Клокова. Це зумовило необхідність внесення змін і до структурного поділу та організаційних форм діяльності громадської організації.

24 квітня 1987 року на установчій конференції було створено Миргородську міську організацію ветеранів війни і праці у складі Полтавської обласної та загальнореспубліканської ветеранської організації України. Її керівником обрано Гаюна Федора Григоровича.

Він керував організацією до 1991 року.

Наявні у організації матеріали свідчать, що Гаюн Ф.Г. народився 14 травня 1918 року у селі Савинці Миргородського району. Після закінчення Полтавського педагогічного інституту у 1936 -1939 роках працював учителем початкових класів у своєму рідному селі.

Із 1 грудня 1939 року до 1 липня 1941 р. здобував військову професію мінометника, адже став курсантом Ростовського піхотного училища.

Із початком Радянсько-німецької війни із липня 1941 року до лютого 1943 року Гаюн Ф.Г. - командир мінометного взводу ОМД 275 -ї стрілецької дивізії Південно-Західного фронту. Із лютого 1943 року до травня 1943 року - командир мінометної бригади 19-ї окремої десантної дивізії Північно-Кавказького фронту. Брав участь у обороні Кавказу. У травні 1943 року був тяжко поранений. Після лікування повернувся на Миргородщину і з 1944 до 1950 рр. працював викладачем історії Хомутецького ветзоотехнікуму. А із 1950 року - директором Кибинцівської середньої школи, директором Великосорочинської школи - інтернату.

У 1962-1974 рр. - завідуючим Миргородським районним відділом народної освіти. Із 1974 року - директор Миргородської середньої школи № 5.

На той час у організації перебувало на обліку 8025 ветеранів. У тому числі:

- інвалідів війни - 491 особа,

- інвалідів праці - 642 особи,

- учасників Великої Вітчизняної війни - 1188 осіб;

Керівний орган організації - рада складався з 25 осіб. Ревізійна комісія налічувала 13 осіб.

19 листопада 1991 року відбулася ІІ конференція Української республіканської організації ветеранів війни і праці, яка у ході роботи на пропозицію делегатів була перетворена на І-й з’їзд організації ветеранів України. Одностайно прийнята постанова, де було сказано: «Учитывая Акт провозглашения Украины независимым демократическим государством и предложение делегатов съезда, преобразовать Украинскую республиканскую организацию ветеранов войны и труда в организацию ветеранов Украины». Було прийнято статус організації, а обраний керівний орган - радою організації ветеранів України. Головою ради одностайно обрано Народного депутата Верховної ради України, Героя України, генерала армії Івана Олександровича Герасімова.

Під керівництвом голови Миргородської організації ветеранів Гаюна Ф.Г. до військово - патріотичного виховання молоді були залучені педагогічні колективи шкіл міста. Значна увага у роботі організації було спрямована на підвищення рівня соціального захисту ветеранів.

Гаюн Ф.Г. удостоєний нагород: орденів «Червоної Зірки», «Вітчизняної війни першого ступеню», медалями «За перемогу над фашистською Німеччиною», «За доблесну працю у Великій Вітчизняній війні», «За оборону Кавказу». У мирний час нагороджений багатьма ювілейними медалями та іншими відзнаками.

Помер Гаюн Ф.Г. у 1995 році. Похований у м.Миргороді, на цвинтарі по вул. Гурамішвілі.

21 грудня 1991 року за рішенням конференції на посаду голови ради міської організації ветеранів України обрано Моісеєва Юрія Сергійовича.

Моісеєв Ю.С. народився 5 листопада 1941 року у місті Одеса, у сім’ї військовослужбовця.

Після закінчення середньої школи працював токарем на заводі. У 1961- 1962 рр. служив строкову службу у Радянській Армії. У 1962-1965 рр. був курсантом Московського прикордонного військового училища, після закінчення якого служив у військах урядового зв’язку до 1990 року.

Він - учасник бойових дій у Чехословаччині. Під час служби Моісєєв Ю.С. заочно закінчив Полтавський педагогічний інститут за спеціальністю «Історія і суспільствознавство».

Миргородська організація ветеранів за час керівництва Мойсєєва Ю.С. спрямовувала свої зусилля на активізацію діяльності шкільних «клубів пошуку» із метою пошуку та дослідження матеріалів про події Великої Вітчизняної війни на Миргородщині.

Зібрано матеріали про військові госпіталі, розташовані у м. Миргороді. На приміщеннях колишніх госпіталів встановлено меморіальні дошки. Значного розвитку було досягнуто у роботі із налагодження зв’язків із ветеранами 93-ї та 373-ї Миргородських стрілецьких дивізій, які визволяли Миргород від гітлерівців. Значна увага приділялася питанням соціального захисту ветеранів.

Під керівництвом Моісєєва Ю.С. була проведена значна пошукова робота по збору і впорядкуванню матеріалів для видання у видавництві «Миргород» книги «Вони захищали Батьківщину» та «Книги пам’яті Полтавської області», відзначенню державних свят та урочистостей із нагоди вшанування пам’ятних дат Великої Вітчизняної війни.

Протягом 1998-2008 рр. Юрій Сергійович поєднував громадську роботу в організації із роботою помічника-консультанта народного депутата України Марчука Є.К.

Моісєєв Ю.С. удостоєний нагород: медалі - «За військову доблесть», «За бездоганну службу» (трьох ступенів), «50 років Збройним Силам СРСР», «Захисник Вітчизни», «За зміцнення братерства по зброї» ІІІ ст. (Медаль Чехословаччини).

Помер Моісєєв Ю.С. 20 квітня 2008 року. Похований у м.Миргороді на цвинтарі мікрорайону «Дранки».

25 квітня 2008 року на черговій конференції Миргородської міської організації ветеранів України головою ради Миргородської міської організації ветеранів України обрано Вертелецького Василя Юхимовича, який очолює організацію і на даний час.

Народився 9 травня 1949 року у селі Броварки Лубенського району на Полтавщині, у сім’ї робітників. Після закінчення десятирічки у 1968-1970 рр. проходив дійсну військову службу у Радянській Армії, у одній із навчальних дивізій на Уралі. Отримав військовий фах інструктора-механіка бойової машини піхоти - майстра-водіння.

Після служби в армії працював у міліції та навчався у Харківському юридичному інституті. У 1975-1979 рр. навчався на стаціонарі у Київській вищій школі МВС. За фахом - юрист. Службі в органах внутрішніх справ присвятив понад 30 років життя. Обіймав посади оперативно-начальницького складу. Був на передньому краї боротьби із злочинністю. Пройшов шлях від лейтенанта до підполковника міліції. Ветеран МВС України.

За тривалий час служби в міліції брав особисту участь у затриманні та знешкодженні особливо небезпечних злочинів, розкривав та керував низкою операцій із розкриття особливо тяжких злочинів. Має відзнаки: медалі «За військову доблесть», «За бездоганну службу» трьох ступенів, «За ратну доблесть», «За заслуги», «90 років карного розшуку України», «Захисник Вітчизни», «Козацька слава», нагрудні знаки: «Відмінник служби МВС», золотий знак «За роботу у карному розшуку», почесні грамоти МВС СРСР і України.

Звільнившись зі служби у міліці у 1999 році за віком із посади заступника начальника Миргородського МРВ УМВС України в Полтавської області, Вертелецький В.Ю. бере активну участь у створенні громадської організації - Миргородської міськрайонної спілки пенсіонерів органів МВС України та військової служби «Закон служить людині». (2003 р.) І був обраний головою цієї громадської організації.

Миргородська міська організація ветеранів, очолювана Вертелецьким В.Ю., урізноманітнила форми роботи із ветеранами. У організації діють групи волонтерської допомоги, інформаційно-правової допомоги. Запроваджено проведення культурно-масових заходів для ветеранів та інвалідів, які за станом здоров’я мають обмеження. Для них проводяться екскурсії по місту, концерти із нагоди свят, тематичні вечори. До заходів залучаються працівники закладів культури, освіти.

У період підготовки та відзначення свята - 65 роковин Перемоги у Великій Вітчизняній війні міська організація ветеранів започаткувала у Миргороді рух «Моя допомога ветерану». У рамках цього руху підприємства та підприємці міста щиро надають цільову допомогу ветеранам. На благодійних умовах компанія «ЮР-АКВА» забезпечує ветеранів екологічно чистою питною водою, ЗАТ лікувально - оздоровчих закладів «Миргород-курорт» запровадило програму 10-ти денного оздоровлення інвалідів Великої Вітчизняної війни. Більшість підприємств міста різних форм власності взяли шефство над визначеними для них ветеранами і постійно проявляють про них піклування в задоволенні соціально-побутових потреб.

Організація ветеранів ініціювала відтворення діяльності місцевого народного хору, до складу якого входять ветерани місцевих органів МВС України.

У співпраці із міською телестудією «Миргород» (директор Сливний В.І.) в організації ветеранів було створено фонд відеофільмів про життя і будні ветеранів Миргорода. У запаснику фонду налічується понад 60 фільмів.

Рада ветеранів заохочує відзнаками тих людей, які вносять значний внесок у військово-патріотичне виховання молоді. Серед них:

- Пащенко Людмила Іванівна - вчитель історії Миргородської загально-освітньої школи І-ІІІ ст. № 9, за багаторічне керівництво клубом «Пошук»;

- Завгородній Валентин Васильович - підполковник у відставці, начальник музею авіамістечка Миргорода;

- Горбань Анатолій Васильович - ветеран військ держспецзв’язку, полковник у відставці, завідуючий музеєм територіального підрозділу військ урядового зв’язку;

- Беркуль Валерій Васильович , голова Миргородської спілки військових пенсіонерів батальйону зв’язку і радіотехнічного забезпечення Міністерства оборони України, старший прапорщик у відставці.

Міською організацією ветеранів лише протягом 2009 року проведено понад 30 загальноміських заходів.

Досвід співпраці громадських організацій Миргородської міської організації ветеранів України та спілки «Закон служить людині» поширений у інших районах Полтавської області та за її межами.

Нового рівня набули міжнародні зв’язки організації з ветеранським рухом Російської Федеративної Республіки, Республіки Білорусь та окремими містами СНД. Доброї оцінки заслуговують і стосунки із місцевими органами влади.

Ініціативи ветеранської організації постійно підтримуються міською радою, її виконавчим комітетом та особисто міським головою. І сама влада виявляє піклування про діяльність організації ветеранів. Для роботи громадській організації ветеранів надано добротне приміщення, в якому в 2009 році проведено сучасний оновлюючий ремонт. Кімнати прикрашені сучасними фотостендами, панно із тематичним відображенням подій вшанування ветеранів та відзначення пам’ятних дат.

Діяльність організації широко висвітлюються у місцевих та центральних засобах масової інформації. Миргородська міська організація ветеранів України разом зі спілкою «Закон служить людині», у грудні 2009 року висунули свого ватажка - Вертелецького Василя Юхимовича на здобуття звання «Людина року» у номінації «Громадянська позиція» у загальноміському рейтингу популярності. Ця пропозиція також була підтримана Миргородською міською організацією ветеранів Афганістану та Миргородським міськрайонним об’єднанням «Союз-Чорнобиль України», Миргородською міською спілкою військових пенсіонерів Міністерства оборони України, батальйону зв’язку та радіотехнічного забезпечення. За рішенням журі, Вертелецький В.Ю. став переможцем у цій номінації.

Виконуючи рішення V з'їзду організації ветеранів України від 11. 03. 2008 р., Миргородська міська організація ветеранів проводить свою роботу у відповідності із вимогами Статуту організації ветеранів України та міської комплексної програми, яка передбачає створення належних умов для життєзабезпечення ветеранів війни та інших категорій жителів міста Миргорода з метою формування у суспільстві шанобливого ставлення до зазначених категорій, що є основним завданням державної соціальної політики в Україні.

Соціальний захист ветеранів гарантується положеннями Конституції України, Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про соціальний захист дітей війни»«Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років»«Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні»«Про жертви нацистських переслідувань»«Про основи соціальної захищеності інвалідів України», «Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні», «Про статус ветеранів військової служби та ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист», рішеннями Конституційного суду України та, відповідно до інших актів місцевого самоврядування, актів центральних і місцевих органів виконавчої влади.

На території міста Миргорода станом на 01.04.2010 р. проживало ветеранів Великої Вітчизняної війни - 1520 особи, із них:

- івалідів війни (І, ІІ, ІІІ груп) - 147 осіб,

- учасників бойових дій - 96 осіб,

- учасників війни - 1277 осіб,

- членів сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни - 364 особи,

- дітей війни - 5409 осіб.

- ветеранів праці -6 326 осіб,

Сподіваємось, що добрі традиції Миргородської міської організації ветеранів України приймуть нові покоління. 

Переглядів: 647 | Додав: xCosmick | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Copyright MyCorp © 2018
Календар
«  Січень 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Архів записів
Друзі сайту
    
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Конструктор сайтів - uCoz